Kultura na Bani - a co to?

Kultura na Bani - a co to?

Projekt „Kultura na Bani” to cykl plenerowych wydarzeń kulturalnych, odbywających się w wakacje w Białce Tatrzańskiej u stóp stoku Bania. Celem organizatorów - Hotelu Bania **** Thermal & Ski i Termy Bania - jest ciągłe dążenie do tego, by w świadomości turystów przyjeżdżających z całej Polski, pokazać prawdziwą, wartościową stronę kultury góralskiej. „Trzeba zmieniać stereotyp lokalnej kultury zawieszonej gdzieś pomiędzy oscypkiem i ciupagą, chcemy by “góralskość” wyszła z cepelii na scenę - Scenę Kultury - i żeby donośnym głosem dała o sobie znać” - mówi organizator.

Kultura na Bani u źródła to pomysł obecnego prezesa spółki zarządzającej m.in Hotelem Bania - pana Pawła Dziubasika, aczkolwiek jest starsza niż sam hotel, gdyż pierwsza edycja zorganizowana została w roku 2011, kiedy jeszcze turystów podejmował trzygwiazdkowy Pensjonat Bania. Po ustaleniu ogólnych założeń, dział marketingu przygotował imprezę, która w swoim założeniu miała trafiać głównie do gości odwiedzających resort. Pierwsza edycja obejmowała plenerowe, koncerty zespołów folkowych w wybrane soboty wakacji, a jej gościem specjalnym był legendarny zespół Trebunie Tutki.

Minęły dwa lata, w międzyczasie z początkiem 2013 roku został otwarty czterogwiazdkowy Hotel Bania Thermal & Ski, Termę Bania odwiedzało coraz więcej gości, dlatego zapotrzebowanie na wydarzenia kulturalne wzrosło, także wśród gości z zewnątrz. Kultura na Bani stała się imprezą dużej rangi - zwiększono częstotliwość koncertów (każdy weekend wakacji) i zapraszano coraz bardziej znanych artystów jak np. Gooral czy Future Folk, którzy w nieoczywisty sposób potrafili łączyć melodie góralskie z innymi gatunkami muzycznymi.

W 2014 i 2015 roku do oferty kulturalnej dołączył czwartkowy cykl kabaretowy - Jaja na Bani. Gościliśmy takie sceniczne osobistości jak Piotr Bałtroczyk, Cezary Pazura czy Mariusz Kałamaga oraz kabarety: Hrabi, Łowcy.B, Jurki i wielu innych. Sama formuła koncertów pozostawała niezmieniona.

Hotel Bania może się również pochwalić nietuzinkowymi projektami muzycznymi. W 2015 roku Trebunie Tutki i VooVoo zagrali wspólny koncert promujący album poświęcony księdzu prof. Józefowi Tischnerowi, a rok później na tej samej scenie słynna na cały świat muzykująca rodzina z Białego Dunajca wystąpiła z Tymonem Tymańskim w ramach wspólnego projektu “Pieśni Zbójnickie”. Te dwa wydarzenia to esencja tego czym Kultura na Bani jest - a mianowicie próbą łączenia tego co podhalańskie z elementami zaczerpniętymi z innych obszarów estetyki muzycznej i ogólniej rzecz biorąc - kultury.

2016 rok rozszerzył formułę weekendowego grania wprowadzając do koncertowego rozkładu jazdy Coverowe Piątki, czyli występy zespołów, które swoja muzyka i image scenicznym przypominają gwiazdy z kanonu muzyki rozrywkowej. Stworzono też konkurs dla młodych zespołów z Podhala, które chciały zaprezentować swoje umiejętności białczańskiej publiczności. Zaowocowało to wydaniem płyty “Muzyka Gór” wydanej przez Piotra Szewczyka.

Najnowsze edycje to konsekwentne rozwijanie pomysłu Sceny Kultury jako miejsca spotkań całych rodzin z rozrywką. W ciągu ostatnich dwóch lat projekt rozrósł się o niedzielne koncerty dla dzieci, występa kabaretu góralskiego a nawet pokazy Kina Letniego na Stoku. Koncerty dla dzieci zagrali dla nas m.in. Beti & Bobass, 4Dreamers i Majka Jeżowska.

Spośród gwiaz polskiej sceny muzycznej wystapili u nas m.in. Big Cyc, Elektryczne Gitary, LemONPatrycja Markowska.

W swoich podstawach projekt nadal trzyma się pierwotnych założeń. Organizowane są wydarzenia kulturalne wysokiej jakości, i co najważniejsze - wszystkie występy są darmowe, zarówno dla gości hotelowych jak i dla wszystkich innych, którzy zechcą nas odwiedzić.

Tak wielki projekt nie byłby możliwy bez wsparcia. Od zawsze był wspierany przez swojego Partnera biznesowego - Kotelnicę Białczańską, a od kilku lat również Gmina Bukowina Tatrzańska zaangażowała się w projekt doceniając jego pozytywny wpływ na jakość oferty turystycznej dla całej gminy.

Oprócz tej autorskiej imprezy, Hotel Bania sponsoruje lub współorganizuje imprezy partnerów - m.in. Festyn Białczański i Sport & Fun Festival.

 

Kontakt: Tomasz Rzadkosz
tomasz.rzadkosz@bania.pl

Partnerzy i sponsorzy:

Jak do nas trafić?

Wyświetl większą mapę